Connect with us

Hi, what are you looking for?

EDM News

Final Set Times For Ultra Music Festival Surface

Ultra Music Festival is easily one of EDM's biggest events of the year, and with that being said I have some exciting information for this years festival; the finalized set times. You can check out the set times for next weekend below and attempt to make a schedule of DJs you'd like to see, but lets be real it's easier said then done. Just last week I was at SXSW and planned to see about 20 artists, only saw 5 of 20 but still had a blast; sometimes going to a show/concert/festival without a game plan makes it that much more fun, or maybe that's just me. UMF starts next weekend, so for all you lucky electronic music fans who were fortunate enough to purchase a ticket for this years festival all I can say is brace yourself, and for everyone else you'll still be able to stream the event in the comfort of your own home… So atleast you'll still be able to catch some of these sets LIVE, while the energy clearly wont' be the same [Your House < Miami] but you understand what I'm getting at.

Friday, March 28

Main Stage
-Tiesto- 11:00-12:00
-Kaskade- 9:50-10:50
-Eric Prydz Presents Holo- 8:30-9:30
-Zedd- 7:10-8:10
-Diplo- 6:05-7:05
-Laidback Luke- 5:00-6:00
-Showtek- 4:00-5:00

Live Stage
-Gesaffelstein- 10:45-12:00
-MGMT- 9:40-10:30
-M.I.A.- 8:30-9:30
-Basement Jaxx- 7:20-8:10
-Chance the Rapper- 6:10-7:00
-Waka Flocka- 5:00-6:00

Carl Cox & Friends Arena
-Carl Cox- 10:30-12:00
-Luciano- 9:00-10:30
-Marco Carola- 7:00-9:00
-Maceo Plex- 5:30-7:00
-Jon Rundell- 4:00-5:00

Underground Story, Presented by Story Miami and Link & Miami Rebels
-Jamie Jones- 10:30-12:00
-Art Department- 9:00-10:30
-Damian Lazarus- 8:00-9:00
-Lee Burridge- 7:00-8:00
-Lee Foss- 6:00-7:00
-Soul Clap- 5:00-6:00
-Fur Coat- 4:00-5:00

Ultra Worldwide
-Carnage- 11:00-12:00
-Borgore- 10:00-11:00
-Adventure Club- 9:00-10:00
-The Glitch Mob- 8:00-9:00
-Datsik- 7:00-8:00
-Andy C- 6:00-7:00
-Zomboy- 5:00-6:00
-3Lau- 4:00-5:00

UMF Radio
-Kill the Noise- 11:00-12:00
-Alvin Risk- 10:00-11:00
-12th Planet- 8:00-9:00
-Crizzly- 7:00-8:00
-Paper Diamond- 6:00-7:00
-Dvbbs- 5:00-6:00
-Sluggers- 4:00-5:00

Stage 7
-The Chainsmokers- 11:00-12:00
-Nate Campbell- 10:00-11:00
-DKS- 9:00-10:00
-Stanton Warriors- 8:00-9:00
-DJ Icey- 7:00-8:00
-Baby Anne- 6:00-7:00
-Proxxy & Lantern- 5:00-6:00
-Metaphysical- 4:00-5:00

Advertisement. Scroll to continue reading.

 

Saturday, March 29

Main Stage
-Avicii- 11:00-12:00
-Armin Van Buuren- 9:40-11:00
-Above & Beyond- 8:35-9430
-Alesso- 7:30-8:35
-Nicky Romero- 6:25-7:30
-Krewella- 5:20-6:25
-Martin Garrix- 4:15-5:20
-W&W- 3:15-4:15
-Blasterjaxx- 2:15-3:15
-Rebecca & Fiona- 1:15-2:15
-Moti- 12:30-1:15

Live Stage
-Empire of the Sun- 11:00-12:00
-2ManyDJs- 9:30-11:00
-Trentemoller- 8:05-9:30
-Paul Kalkbrenner- 6:20-8:05
-Gramatik- 5:10-6:20
-Infected Mushroom- 4:00-5:10
-Riff Raff- 2:50-4:00
-Tourist- 1:40-2:50
-Goldfish- 12:30-1:20
-Afrobeta- 12:00-12:30

Carl Cox & Friends Arena
-Carl Cox- 10:30-12:00
-Loco Dice- 8:30-10:00
-Dubfire- 7:00-8:30
-Nic Fanciulli B2B Carl Cox- 5:00-7:00
-Umek- 3:30-5:00
-Pete Tong- 2:00-3:30
-Monika Kruze- 12:00-2:00

Underground Story, Presented by Story Miami and Link & Miami Rebels
-Tale of Us- 9:00
-H.O.S.H.- 8:00-9:00
-Adriatique- 7:00-8:00
-Claude VonStroke- 6:00-7:00
-Justin Martin- 5:00-6:00
-J.Phlip- 4:00-5:00
-Blond:ish- 3:00-4:00
-Kill Frenzy- 2:00-3:00
-Hardline B2B Danyelino B2B Hugo Biano
-Ms. Mada B2B Thunderpony- 12:00-1:00

Ultra Worldwide
-Dillon Francis- 11:00-12:00
-Flosstradamus- 10:00-11:00
-RL Grime- 9:00-10:00
-DJ Snake- 8:00-9:00
-GTA- 7:00-8:00
-Bro Safari- 6:00-7:00
-Been Trill- 5:00-6:00
-Just Blaze- 4:00-5:00
-Dirtyphonics- 3:00-4:00
-Craze- 2:00-3:00
-Brillz- 1:00-2:00
-Grandtheft- 12:00-1:00

UMF Radio
-Cazzette- 11:00-12:00
-Dyro- 10:00-11:00
-Dannic- 9:000-10:00
-Ummet Ozcan- 8:00-9:00
-Audien- 7:00-8:00
-Don Diablo- 6:00-7:00
-Syn Cole- 5:00-6:00
-Henry Fong- 3:00-4:00
-Candyland- 2:00-3:00
-Stafford Brothers- 1:00-2:00
-Pegboard Nerds- 12:00-1:00

Stage 7

Advertisement. Scroll to continue reading.

-Los De La Vega- 11:00-12:00
-Sick Individuals- 10:00-11:00
-Plastik Funk- 9:00-10:00
-White Noize- 8:00-9:00
-Sydney Blu- 7:00-8:00
-RioTGeaR- 6:00-7:00
-Stefano Noferini- 5:00
-Phunk Investigation- 4:00-5:00
-Rod B & Re Dupre- 3:00-4:00
-Miss Melera- 2:00-3:00
-Hardline B2B Danyelino B2B Hugo Biano- 1:00-2:00
-Kito & Takshak- 1:00-2:00

 

Sunday, March 30

Main Stage
-Hardwell- 10:00-11:00
-David Guetta- 8:50-10:00
-Steve Angello- 7:40-8:50
-Afrojack- 6:30-7:40
-Jack U- 5:20-6:30
-Sander Van Doorn- 4:10-5:20
-Nervo- 3:05-4:10
-Sunnery James & Ryan Marciano- 2:00
-Tommie Sunshine- 1:00-2:00
-Michael Brun- 12:00-1:00

Live Stage
-Sub Focus- 10:00-11:00
-Chase & Status- 8:40-10:00
-Netsky- 7:20-8:20
-Example- 6:10-7:20
-Cut/Copy- 4:50-5:50
-Dizzee Rascal- 3:30-4:50
-Pusha T- 2:10-3:30
-I See Monstas- 1:00-2:00
-EONS- 12:00-1:00

A State of Trance
-Paul Van Dyk- 10:00-11:00
-Gaia- 8:30-10:00
-New World Punx- 7:00-8:30
-Aly & Fila B2B John O’Callaghan- 5:30
-Cosmic Gate- 4:30-5:30
-Myon & Shane 54- 3:30-4:30
-Andrew Rayel- 2:00-3:30
-Orjan Nilsen- 1:00-2:00
-Jochen Miller- 12:00-1:00

Ultra Ibiza, Presented by Space Ibiza
-Cirez D- 9:00-11:00
-John Digweed- 7:00-9:00
-The Martinez Brothers- 6:00-7:00
-Dusky- 5:00-6:00
-Cajmere- 4:00-5:00
-Riotgear- 3:00-4:00
-Andrea Oliva- 2:00-3:00
-Danny Marquez- 1:00-2:00
-Rony Seikaly- 12:00-1:00

Ultra Korea
-Fedde Le Grand- 10:00-11:00
-Gareth Emery- 9:00-10:00
-Cedric Gervais- 8:00
-Mat Zo- 7:00-8:00
-Danny Avila- 6:00-7:00
-Clockwork- 5:00-6:00
-Makj- 4:00-5:00
-TJR- 3:00-4:00
-Sandro Silva- 2:00-3:00
-DJ Koo- 1:00-2:00
-Justin Oh- 12:00-1:00

UMF Radio
-Rac- 10:00-11:00
-Oliver- 9:00-10:00
-Moon Boots- 8:00-9:00
-Julio Bashmore- 7:00-8:00
-Cyril Hahn- 6:00-7:00
-Goldroom- 5:00- 6:00
-Jonas Rathsman- 4:00-5:00
-Perseus- 3:00-4:00
-Isaac Tichauer- 2:00-3:00
-Viceroy- 1:00-2:00
-Amtrac- 12:00-1:00

Advertisement. Scroll to continue reading.

Stage 7 

-Posso- 10:00-11:00

-Mykris- 9:00-10:00
-Rodrigo Vieira- 8:00-9:00
-Fresh vs. Euphonik- 7:00-8:00
-Antz- 6:00-7:00
-Elio Riso- 5:00-6:00
-Kryoman- 4:00-5:00
-Casey Kiss- 3:45-4:00
-IDeal & J-Break- 2:45-3:45
-Pedro M- 1:45-2:45
-Ranidu Pres. Bailatronic- 1:00-1:45
-Tommy Walker- 12:30-1:00

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Copyright © EDM Sauce

EDM Sauce participates in various affiliate marketing programs, which means we may get paid commissions on editorially chosen products purchased through our links to retailer sites.